Hamilelikte sigara kullanımı

Bakec

Member
Yapılan araştırmalara göre, gebelikten önce tüketilen sigara kullanımının bebeğe olan zararı tam olarak kanıtlanamamıştır. 2. ve 3. aydan sonra annenin sigara tüketimi devam ediyor ise, hem anne adayına hem de bebeğe zarardır. Doktorların bu konuda zaman zaman fikirleri çatışsa bile, sigara tüketimini azaltmak mutlak daha iyidir.

Hamilelikte sigara kullanımı, her bebekte farklı reaksiyon gösterebilir. En önemlisi ise, düşük yapma sebebidir. Genellikle sigarayı bırakamayan anne adaylarına en fazla 5 adet olmak şartı ile günlük bir miktar belirlenir. Bunun nedeni ise; sigara tüketimini aniden kesen anne adayları, gebelik esnasında stresli ve çok zor hamilelikler geçirebilirler. Tabi bu kişiden kişiye göre mutlaka fark eder. Hamilelikte sigara kullanırken önemli olan doğuracağı zararı bilmenizdir. Çünkü hamilelikte kullandığınız sigara hemen etki edebilir ya da ileriki yaşlarda ortaya sorunlar çıkarabilir.

Peki, sigara kullanmayan her anne adayı sağlıklı bebek mi dünyaya getirir? Hayır. Çünkü; sigara dumanına maruz kalmak, sigara kullanmaktan daha zararlı olduğu araştırmalar ile ortaya konmuştur.

Hamilelikte yapacağınız spor, hobi ve farklı uğraşlarınız sizi sigaradan uzaklaştıracaktır. Farklı bir öneri ise “patlıcan” dır . Patlıcan da bulunan nikotin, sizin sigara isteğinizi bir nebze de olsa köreltir. İlla ki ben içerim, kimse karışamaz derseniz. Akşam yatmadan önce bir kase yoğurt tüketiniz. Yoğurt insan vücudundan zehir atıcı olduğundan dolayı, sizi az da olsa korur.

Tabi bir çok bitkisel ürünler de vardır. Doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Örnek verirsek, maydanoz çok yararlı bir bitkidir. Fakat hamilelikte fazla kullanılması düşük sebebi olabilmektedir. Bunun gibi bir çok bitki vardır muhakkak.

Kontrollerimizi aksatmadan ve hiçbir şeyin aşırısına kaçmadan yeme içme tüketimi sağlar isek, bebeğimizi ve kendimizi korumuş oluruz.