Hindistan yeni bir Android işletim sistemi daha geliştiriyor

Alan

New member
Hafta sonunda rekabeti ve alternatif tercihleri arttırmak için IndOS isminde yeni bir taşınabilir tecrübe geliştirmeye başlayan Hindistan’ın tek icraatı bu değil. Bu kere güvenlik ve sadeliğe odaklı yeni bir işletim sistemi daha geliyor.

BharOS nedir?

IndOS
işletim sisteminin bir bir daha yapılanma mı yoksa orta yüz mü olacağı çabucak hemen netleşmedi lakin BharOS bir çatallanma olacak. Yani Android açık kaynak projesini temel alarak yeni bir işletim sistemi olarak geliştirilecek.

BharOS rakiplerinden farklı olarak güvenliğe ve sadeliğe odaklanıyor. Orta yüzde ön yüklü gelen bir uygulama yok. Tercihler kullanıcıya bırakılmış. PASS ismindeki özel bir uygulama mağazası mevcut ve işletmelere yönelik olan uygulamalar şahsen editörler tarafınca denetim ediliyor. Güncellemeler ise anında sunuluyor.

Hangi Android sürümünü temel aldığı bilinmiyor lakin BharOS biraz daha kurumsal tarafı hedefliyor. Aslında Huawei HarmoyOS stilinde fakat son kullanıcıya sunulmayacak. IndOS ise son kullanıcı tarafını hedefliyor. Bu yeni projelerin yıl içerisinde kullanıma sunulması planlanıyor.

Okumaya devam et...