Ortadoğu’da savaş: Gazze Şeridi’nde rehinenin cesedi bulundu

Neil

New member
Ortadoğu’da savaş
Gazze Şeridi’nde rehinenin cesedine ulaşıldı

Filistinliler, İsrail bombardımanının ardından yıkılan binaların enkazını inceliyor. Fotoğraf

© Muhammed Talatene/dpa


Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması için görüşmeler sürerken İsrail askerleri kaçırılan bir kadının cesedini buluyor. Genel Bakış.

İslamcı Hamas’ın İsrail’e saldırısından neredeyse altı hafta sonra askerler, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi yakınlarında bir rehinenin cesedini buldu.


İsrail ordusu, ölü kadının hastanenin ek binasında bulunduğunu, İsrail’e getirildiğini ve kimliğinin belirlendiğini söyledi. Kadın, 7 Ekim’de İsrail’deki Hamas katliamı sırasında sınır kasabası Beeri’den kaçırılmıştı. Binada hafif makineli tüfekler ve roket güdümlü el bombaları gibi silahlar da bulundu.


İsrail silahlı kuvvetleri, kıyı şeridindeki en büyük klinikte yaptıkları operasyon sırasında komuta kontrol merkezleri de bulduklarını söyledi. Bir askeri temsilci bunun gerçekte ne anlama geldiğini belirsiz bıraktı. Orada silahlar, bilgisayarlar ve askeri teçhizat da bulundu. Keşfedilen merkezlerden birinin aynı zamanda ordunun hastanenin altında olduğundan şüphelendiği Filistinli İslamcı örgütün komuta merkezi olup olmadığı da belirsizliğini koruyor. Hamas kliniğin altında böyle bir üssün varlığını reddediyor.


Gazze Şeridi’ndeki İslamcı terör örgütü Hamas savaşçıları 7 Ekim’de İsrail’e saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi vahşice öldürdü. Aynı zamanda 240 civarında kişi de rehin alındı. İsrail daha sonra Ekim ayının sonunda Gazze Şeridi’ne hava saldırılarına ve kara saldırılarına başladı. Filistin verilerine göre 11.000’den fazla insan öldürüldü. BM’ye göre arz durumu felaket. İsrail, özellikle Şifa kliniğine yapılan saldırıdan bu yana savaşı yürütmesi nedeniyle uluslararası baskı altında.


Netanyahu: Sivil kayıpları en aza indiremiyoruz


İsrail lideri, silahlı kuvvetlerin sivil kayıpları önleme çabalarında her zaman başarılı olmadığını kabul etti. Başbakan Binyamin Netanyahu ABD televizyon kanalı CBS’ye verdiği röportajda, ordunun Gazze Şeridi’ndeki askeri operasyonu en az sivil kayıpla bitirmeye çalıştığını söyledi.


“Bunu yapmaya çalışıyoruz ama maalesef başaramıyoruz. Her sivil ölümü bir trajedidir. Biz sivilleri tehlikeden kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz, Hamas ise elinden geleni yapıyor. onları orada tutabilirim.”


Ordu: Batı Şeria’daki silahlı saldırıda ölü


İsrail Savunma Kuvvetleri’ne göre, Batı Şeria’daki bir kontrol noktasında çıkan çatışmada dört kişi öldü. Ordu, İsrail askerleri ve polisinin El Halil’den İslamcı Hamas’a mensup üç şüpheli teröristi Kudüs yakınlarındaki kontrol noktasında vurduğunu söyledi. Saldırganlar İsrail askerlerine saldırı planlıyorlardı. Çatışmada bir İsrail askeri de hayatını kaybetti.


İsrail Ordusu: Şifa Kliniği sahasında Hamas tüneli keşfedildi


İsrail askerleri Şifa Hastanesi arazisinde bir Hamas tüneli ortaya çıkardıklarını söylüyor. Ordu, bölgede büyük miktarda silah, mühimmat ve kelepçe içeren bubi tuzaklı bir aracın da bulunduğunu söyledi. Ordu, 7 Ekim’de İsrail’de yaşanan Hamas katliamı ve rehin alma olaylarına hazırlıklı olduğundan şüpheleniyor. Rantisi Hastanesi’nde de bir tünel keşfedildi. El Kuds Hastanesi’nde de silah ve mühimmat bulundu.


Rapor: Rehinenin klinikte olduğuna dair kanıt


ABD basınında çıkan bir habere göre İsrail hükümet başkanı, Gazze Şeridi’ndeki en büyük hastanede Hamas tarafından rehinelerin tutulduğuna dair “güçlü belirtiler” görüyor. Netanyahu, CBS televizyon kanalına İsrail askerlerinin Şifa kliniğini işgal etmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu söyledi.


Gazze Şeridi’nde kaçırılan rehineler konusunda İsrail ile Hamas arasında görüşmeler sürüyor. Müzakerelere aşina bir kişi Alman Basın Ajansı’na, en az 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılması ve 3 ila 5 günlük bir ateşkesin tartışıldığını söyledi.


İsrail Batı Gazze şehrinin kontrolünü ele geçirdi


Savunma Bakanı Joav Galant’a göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Gazze şehrinin batı kısmının kontrolünü ele geçirdi. Galant, “Bir sonraki aşama başladı” dedi. Bu aşamanın somut olarak nasıl görünmesi gerektiğini açık bıraktı.


İsrail ordusu ayrıca daha önce Hamas tarafından kontrol edilen şehrin limanının “operasyonel kontrolünü” ele geçirdiğini bildirdi. Yerel kaynaklar DPA’nın devralındığını doğruladı. İsrail ordusu bir kez daha savaş altındaki Gazze şehrinin birçok mahallesindeki sivillere kaçmaları yönünde çağrıda bulundu. Yüzbinlerce kişi şimdiden kıyı şeridinin kuzeyinden güneyine kaçtı. Ancak İsrail’in oraya da çok sayıda hava saldırısı oldu.


Bugün önemli olan ne


İsrail’e yönelik sözlü saldırıları ve AB’nin terör örgütü olarak sınıflandırdığı Hamas’ı savunmasının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Bugün Başbakanlık’ta Şansölye Olaf Scholz ile görüşmek istiyor. Erdoğan geçtiğimiz günlerde Hamas’ı bir “kurtuluş örgütü” olarak savundu ve İsrail’i “terör devleti” olarak kınadı.


Ayrıca AB dış politika şefi Josep Borrell de görüşmeler için Ramallah’a gitmek istiyordu. Diğer şeylerin yanı sıra sivil toplum temsilcileriyle görüşmeler ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir toplantı planlandı.


dpa

#Konular