Sağlık’ın endüstriyel hava kirliliğinden kaynaklanan ölümleri önleme mirası – Sağlık Gazette

Yasmin

New member
Son gelişme bu ay manşetlere taşındı. Yeni bir çalışma, kömürle çalışan elektrik santrallerinden salınan küçük parçacıkların, enerji santrali emisyonları ve otomobil egzozu da dahil olmak üzere tüm yakıtla çalışan güç kaynakları arasında en ölümcül olanı olduğunu gösteriyor.

Sağlık TH Chan Halk Sağlığı Okulu, George Mason Üniversitesi ve Austin Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan çalışma, kömür dumanındaki ince parçacıkların aslında iki kat daha ölümcül olduğunu gösterdi ve ülkenin havasını temizleyecek düzenleyici bir yol haritası sağladı. daha temiz ve daha güvenli.

Bulgu çarpıcıydı ancak bu, insan saçının genişliğinden yaklaşık 30 kat daha küçük ince parçacıkların etkisi üzerine onlarca yıldır yapılan çalışmalardan ortaya çıkan sonuncuydu. Bu çalışma, 30 yıl önce bu Aralık ayında New England Journal of Medicine’de yayınlanan Sağlık Altı Şehir Araştırması ile başladı. Altı Şehir, altı ABD şehrinde aşırı ölüm oranlarını partikül madde 2,5 veya PM adı verilen emisyonlarla ilişkilendiren ilk şehir oldu.2.5. Bulgular, endüstriyel baca emisyonlarına ilişkin yeni düzenlemelere yol açtı.

Mevcut düzenlemeler tüm PM’leri ele almaktadır2.5 sanki aynı derecede zarar veriyorlarmış gibi. Yeni çalışma bunun böyle olmadığını öne sürüyor. Science dergisinde yayınlanan araştırma, kömürle çalışan tesislerin kirli havasında yaşayan 65 yaş ve üzeri kişilerin ölüm oranlarını ulusal oranlara göre inceleyerek, bu tesislerin rüzgâr yönünde yaşayanların ölme olasılığının her türlü kirliliğe maruz kalanlara göre 2,1 kat daha fazla olduğunu buldu. PM’nin2.5.

Clarence James Gamble Biyoistatistik, Nüfus ve Veri Bilimi Profesörü Francesca Dominici, on yıllardır ince parçacık kirliliği üzerinde çalışıyor ve Kasım çalışmasının yazarıdır. Aynı zamanda Sağlık Veri Bilimleri Girişimi’nin kurucu eş direktörü olan Dominici, Altı Şehrin mirasını, veri biliminin kritik rolünü ve son çalışmaların kömürle çalışan enerji santrallerinin yeni düzenlenmesini veya kapatılmasını teşvik etme olasılığını değerlendirdi.

GAZETE: Sağlık Altı Şehir Araştırması 30 yıl önce New England Journal of Medicine’de yayımlandı. Hava kirliliğine karşı mücadelede bir dönüm noktası olarak kabul edildi. Bunda bu kadar önemli olan neydi?

Dominiki: Altı Şehir Araştırması 1993 yılında yayınlandı. Douglas Dockery ve Frank Speizer tarafından yürütülen araştırma, ABD’nin altı farklı şehrinde hava kirliliğini inceledi ve ilk kez ince partikül maddeye maruz kalma ile ölüm oranı arasında açık bir ilişki olduğunu gösterdi. Bütün bir araştırma alanını açtı ve politikayı değiştirmede verinin gücünü gerçekten gösteren ilk çalışmalardan biri. Yalnızca altı veri noktasıydı ama bu altı veri noktasının pek çok faydası oldu. Dönüşümcüydü.

GAZETE: Kendi araştırmanızı etkiledi mi?

Dominiki: Kariyerim yalnızca dört yıl sonra Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda doktora sonrası araştırmacı olarak başladı. 100 şehri inceleyen Ulusal Mortalite Morbiditesi Hava Kirliliği Çalışması adlı bir çalışmanın lideriydim. Hopkins’te Jon Samet ve Scott Zeger ve Sağlık’da Doug Dockery ve Joel Schwartz ile çalıştım ve Altı Şehir çalışmasını 100 şehre genişlettim.

Sonra sordum, “Neden 100’de duralım ki? Neden ABD kıtasının tamamına bakmıyoruz?” Böylece Sağlık’a taşındığımda Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezlerinden gelen talep verilerini kullanarak bir veri platformu oluşturmaya başladım. Bu, son 20 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her bir posta kodundan alınan Medicare ve Medicaid hizmetlerinden gelen bireysel talep verileri aracılığıyla temelde ABD sağlık sisteminin tamamını analiz etmemize olanak sağladı.

Artık 1999’dan 2018’e kadar 65 yaş üstü kişilere ait 600 milyonun üzerinde kaydımız var. PM ile PM arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmayı 2017’de yaptık.2.5 ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında ölüm oranı. Metreküp başına 12 mikrogramlık mevcut ulusal ortam hava kalitesi standartlarının yeterince güvenli olup olmadığına odaklandı ve açıkça öyle değil.

Ancak düşük PM seviyeleri bile2.5 kötüyse bunu nasıl düzenleriz? Araba egzozundan mı, enerji santrali emisyonlarından mı? Dolayısıyla, bu çalışmada, laboratuvarımda doktora sonrası araştırmacı olan ve şu anda George Mason Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Lucas Henneman, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kömürle çalışan tüm enerji santrallerini (480 tane var) aldı ve ortaya çıkan sonuçları ölçtü. duman bacasından. “Kömürün PM’sinin nerede olduğunu bulmak için makine öğrenimi ve atmosferik kimya modelleri geliştirdi.”2.5” – ÖĞLEDEN SONRA2.5 kömür yakmaktan – seyahat ediyor.

Daha sonra bunu sağlık verilerimize bağladı ve şu soruları sordu: Kömür Başbakan mı?2.5 genel PM’den daha fazla veya daha az zararlı2.5? Hangi kömürle çalışan termik santral en zararlıdır?

“Ölümlerin çoğunluğunu az sayıda enerji santrali oluşturuyor. Ve bu santraller sosyoekonomik durumu daha düşük olan insanların yaşadığı bölgelerde bulunuyor.”

GAZETE: Bu mevcut çalışmada, akciğerlere zarar verebilecek, nefes darlığına ve göğüste sıkışmaya neden olabilecek kükürt dioksiti kömür yakımının bir göstergesi olarak kullandınız, ancak kömür dumanında potansiyel olarak zararlı başka kimyasallar var mı?

Dominiki: Azot dioksit de var. ÖĞLEDEN SONRA2.5 kimyasal bir karışımdır ve fosil yakıtların yakılmasından bahsettiğimizde kömürün sağlık üzerindeki etkileri en kötü olanıdır. Bu nedenle, enerji yaratmanın bir yolu olarak kömür yakımından en kısa sürede geçiş yapılması gerektiği konusunda pek çok tartışma var.

GAZETE: 1993 yılında kıta çapında böyle bir çalışma yapabilir miydiniz? Hangi yenilikler buna olanak sağladı?

Dominiki: Oh hayır. Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında saha çalışması yapmanız mümkün değildir. Bu çalışmanın tamamı devlet kurumlarından gelen devasa veri kaynaklarının uyumlu hale getirilmesine ve birbirine bağlanmasına dayanıyor ve veri biliminin gücünü gösteriyor. Bu yüzden veri bilimine girdim.

Amacım sorunları çözmek ve hayat kurtarmak. En son teknolojiye sahip hesaplama ve analitiklere girdikçe bu trilyon dolarlık politika sorularını çözebileceğimi fark ettim. Burada, Sağlık’da 600 milyon kaydın bakımını, entegrasyonunu, güvenliğini sağlamayı ve hesaplamayı başarabildiğim için şanslıyım.

İklim krizine politika odaklı çözümler sunmak için makine öğrenimi ve nedensel çıkarım gibi veri bilimi metodolojilerinde inanılmaz bir patlama yaşandığını gördük. Bu veri bilimi metodolojileri, uydu verilerinden ve atmosfer kimyasından bu enerji santrallerinin nerede olduğunu ve dumanlarının nasıl yayıldığını anlamamıza yardımcı olabiliyor. Maruziyeti kömür PM’sine bağlayabiliriz2.5 Daha önce yapamadığımız Medicare taleplerine gidin ve bu entegre verilerden kömür PM’nin nedensel etkilerini öğrenin.2.5 ölümlülük üzerine.

İki yıl önce bile yapamayacağımızı söyleyebileceğim bu tür çalışmaları yapmamıza olanak tanıyan karmaşıklık ve bilimsel titizlik düzeyinde bir ilerleme oldu. Bilimsel titizlik, bir politika değişikliğinin başarılmasında çok önemlidir.

GAZETE: Bu son çalışmanın bulgularından bahsedelim. Sizce bundan çıkan en önemli şey nedir?

Dominiki: Beni gerçekten şaşırtan üç şey var. Birincisi, kömür kirliliğinden kaynaklanan göreceli ölüm riskinin tüm PM’lerden kaynaklanan riskin iki katı olduğunu bulduk.2.5. EPA’nın tüm maliyet-fayda analizlerinin güncellenmesi gerekiyor çünkü bunlar PM’den kaynaklanan ölüm oranlarına dayanıyor2.5 kaynağı ne olursa olsun. Ve kömürle çalışan termik santraller düşündüğümüzden çok ama çok daha zararlı.

İkincisi – bunun için Lucas’a teşekkür etmeliyim – kömür kirliliğini takip edebildik ve en büyük katil olan enerji santrallerini gösterebildik. Ölümlerin çoğunluğunu az sayıdaki enerji santralleri oluşturuyor. Ve bu santraller sosyoekonomik durumu daha düşük olan insanların yaşadığı bölgelerde bulunuyor.

Üçüncüsü, bu temizleme teknolojisi çok etkilidir. Ölüm oranlarını zaman içinde takip ettik ve temizleyicilerin kurulmasından önce ve sonra ölüm oranları üzerindeki etkisini görebildik. Gerçekten ölüm sayısının azaldığını görüyorsunuz.

GAZETE: Bunun politika değişikliklerine yol açacağını düşünüyor musunuz?

Dominiki: ABD’deki en zararlı kömür yakıtlı enerji santrallerinin kapatılması veya bunların doğal gazla değiştirilmesi yönünde muazzam bir baskı yaratıyor. Görselleştirmemiz sayesinde yerel yönetimlere bölgelerinde bulunan kömürlü termik santrallerin zararlı etkilerini anlama konusunda güç verir. Eğer onlara güvenmek zorundaysanız, temizleme teknolojisi olmayan kömürle çalışan hiçbir tesise izin vermemeliyiz.

Küresel olarak enerji için hâlâ kömüre güvenebileceğimizi düşünme eğilimi var ama umarım mesaj kömüre güvenmememiz gerektiğidir. Kömür yakıtlı enerji santralleri ABD’de öldürüyor ve başka yerlerde de öldürecek. Bu çok açık.

GAZETE: Kömürle çalışan termik santrallerin sağlık üzerindeki etkileri en büyük nerede?

Dominiki: En büyük etki Orta Batı, Orta Atlantik ve Güneydoğu’da görülüyor çünkü kömürlü termik santrallerin çoğu oralarda bulunuyor.

GAZETE: Bu sonuçların heyecan yaratmasını, sektör gruplarının muhalefetine yol açmasını mı bekliyorsunuz? Veya PM’nin olumsuz sağlık etkilerine sahip olun2.5 kabul edildi mi?

Dominiki: Kariyerim boyunca inceleme altındaydım ve buna alıştım. Özellikle kömür endüstrisinden geri adım atılmasını bekliyorum çünkü bu, konuşmanın dinamiklerini değiştirecek. Bu çalışmaya kadar PM’yi farklı kaynaklardan düzenlemeniz gerektiğini hep söylüyorduk ama şimdi kaynaklardan birine parmak basıyoruz.