Seçim kampanyası manevrası: Trump, ABD Başkanı Biden’a doktor notuyla alay ediyor

Neil

New member
Seçim kampanyası manevraları
Trump, ABD Başkanı Biden’a doktor notuyla alay etti

Donald Trump, sağlık durumunun “mükemmel” olduğunu onaylayan doktorunun profesyonel değerlendirmesi olduğu söylenen bir mektup yayınladı. Fotoğraf

© Michael Wyke/AP/dpa


ABD başkanlarının ülkedeki insanları sağlıkları konusunda düzenli olarak bilgilendirmesi gerekiyor. Şu anda 81 yaşında olan görevdeki Biden’ın bazı sorunları var. Eski Başkan Trump bundan faydalanıyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden’ın 81. doğum gününde kendisinden dört yaş büyük olan halefiyle dalga geçiyor. Trump Pazartesi günü, doktorunun sağlık durumunun “mükemmel” olduğunu onaylayan profesyonel bir değerlendirmesi olduğu söylenen bir mektup yayınladı.


Mektubun yayınlanması Cumhuriyetçilerin açık bir kampanya manevrası olup, mektubun ciddiyeti ve yürütülen soruşturmalar şüphelidir.


ABD’nin New Jersey eyaletindeki Morristown Medical Group’ta aile doktoru olarak listelenen Bruce Aronwald, kendisinin 2021’den beri Trump’ın kişisel doktoru olduğunu yazıyor. Aronwald, Trump’ın sağlığını en son Eylül ayında “kapsamlı bir şekilde” incelediğini söyledi.


Mektupta cumhurbaşkanı adayının kilosu, tansiyonu veya diğer test sonuçlarından bahsedilmiyor. Bu sadece 77 yaşındaki adamın kilo verdiği anlamına geliyor. Ayrıca Aronwald, Trump’ın önleyici taramalara olan ilgisi nedeniyle “önümüzdeki yıllarda da sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye devam edeceğini” yazıyor.


Biden’ın sağlık kontrolünde bazı sorunlar görülüyor


Biden’ın sağlık kontrolü en son şubat ayında yayınlanmıştı. Beş sayfalık raporda Biden’ın doktoru, Demokrat’ın başkanlık görevlerini başarıyla yerine getirebildiğini belgeledi. Bununla birlikte, bir veya iki sorun sıralandı; bunlar arasında, sık sık boğazını temizlemek zorunda kalmasına neden olan sert yürüyüş ve gastroözofageal reflü hastalığı da vardı.


ABD’de başkanların sağlık durumlarını düzenli olarak açıklamaları gerekiyor. Bu yasal olarak gerekli değildir; Ancak bu, hiçbir başkanın kaçınamayacağı bir tür ritüel haline geldi.


Biden Pazartesi günü 81. yaş gününü kutladı ve Demokratlar tarafından açıkça ön seçimleri kazanma konusunda en umut verici aday olarak görülüyor. 2021’de şimdiye kadarki en yaşlı ABD başkanı olarak Beyaz Saray’a taşındı. Biden’ın yaşı ve yeniden başkanlığa aday olmaya uygunluğu, kendi partisi de dahil olmak üzere uzun süredir tartışma konusu oldu. Ancak 2024 seçimlerinden sonra Cumhuriyetçiler adına Beyaz Saray’a geri dönmek isteyen Trump’ın yaşlılığı da sürekli tekrarlanan bir konu. Ayrıca sürekli hata yapıyor ve insanların kafasını karıştırıyor.


dpa

#Konular