Şifa Hastanesi: İsrail askerleri neden bir kliniği işgal ediyor?

Neil

New member
sorular ve cevaplar
İsrail askerleri Şifa hastanesini neden işgal etti?

Şifa Kliniği Gazze Şeridi’ndeki en büyük hastane kompleksidir

© İsmail Zanoun / AFP


Orduya göre İsrail askerleri Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne doğru ilerledi, ancak burada muhtemelen 2000 hasta ve koruma arayan kişi bulunuyor. İsrail askeri eylemi nasıl meşrulaştırıyor?

İsrail askerleri Salı akşamı girecek Şifa Hastanesi işgal edilmiş olabilir. Ordu, Çarşamba sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamada, istihbarat bilgilerine dayanarak kliniğin belirli bir bölgesinde “kesin ve hedefe yönelik bir operasyonun” sürdüğünü duyurdu. Sağlık ekipleri ve Arapça konuşan askeri personel de orada olacak.


Şifa Hastanesi İsrail için neden önemli?
İsrail Gazze Şeridi’ndeki en büyük klinik kompleksinin altında bir Hamas komuta merkezi olduğundan şüpheleniyor. Filistin Örgütü ise bunu reddediyor.


İsrail bu değerlendirmede yalnız mı?
Hayır. ABD aynı zamanda Hamas’ın da… Gazze Şeridi Hastaneler askeri amaçla kullanılıyor. Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Direktörü John Kirby şunları söyledi: “Hamas ve Filistin İslami Cihadının (PIJ) üyeleri, askeri operasyonlarını ve rehinelerini gizlemek ve ilerletmek için Şifa Kliniği de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’ndeki bazı hastaneleri ve bunların altındaki tünelleri kullanıyor.” tutunmak”.


Klinikte ve klinikte durum nasıl?
BBC, klinikteki bir görgü tanığının, hastane sahasında altı tank ve yüzden fazla askerin bulunduğunu bildirdiğini aktardı. Bazıları maskeliydi ve Arapça “Kıpırdama, kıpırdama!” diye bağırdılar. Sis bombaları da kullanıldı.


Ortadoğu’da savaş

Çökmenin eşiğindeki bir hastane: Güç durumdaki Schifa Kliniğinde işler bu kadar kötü

Klinik doktoru Ahmed Muchallalati, Washington Post’a hastane çevresinde saatlerce süren silah sesleri ve patlamaları anlattı. Bina kompleksinin yakınında İsrail tanklarını gördü. Bu bilgi sabah bağımsız olarak doğrulanamadı.


Basında çıkan haberlere göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki en büyük hastanenin işgali sırasında askerler ile hastalar veya personel arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadığını söyledi.


Şifa Hastanesi’nde kaç kişi var?
Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Pazartesi günü itibariyle, kapalı kıyı şeridinin kuzeyindeki Şifa kliniğinde muhtemelen 600’den fazlası hasta ve yaklaşık 1.500 yerinden edilmiş kişi de dahil olmak üzere 2.000’den fazla kişi bulunuyordu. Bilgiler, Hamas’ın kontrolündeki yerel Sağlık Bakanlığı’nın tahminlerine dayanıyor. Görgü tanıkları rakamları doğruladı.


İsrail hastaneye saldırmayı nasıl meşrulaştırıyor?
Ordu sözcüsü Daniel Hagari, “Hamas’ın Şifa Hastanesi’ni askeri olarak kullanmaya devam etmesi, uluslararası hukuk kapsamındaki özel korumasını kaybetmesiyle sonuçlanacak” dedi. “Hamas’ın hastanelerdeki askeri altyapısına karşı dikkatli ve kesin bir şekilde hareket etmek zorunda kalıyoruz.” Aslında izin verildi Hastaneler ve diğer sivil tesisler uluslararası hukuka göre askeri amaçlarla kullanılamaz.


İsrail kara birlikleri gece operasyonlarına katıldı Hamas– İçerideki teröristler ŞifaHastane ayrıca kliniğe kuvöz, bebek maması ve tıbbi malzeme de getirdiğini söyledi.


Operasyonun neyi başardığına dair bilgi var mı?
İsrail askerlerinin hastanede saatlerce süren operasyon sırasında İslamcı Hamas’a ait silahlar bulduğu bildirildi. Ancak İsrail medyasının orduya atıfta bulunarak bildirdiği gibi, başlangıçta Gazze kentindeki klinikte rehinelerin tutulduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Ancak İsrail silahlı kuvvetleri, klinik kompleksinde 7 Ekim’deki Hamas terör saldırısında İsrail’den kaçırılan rehinelerin nerede olduğuna dair bilgi bulmayı umuyordu.


DPA ile tkr

#Konular