SPD ve CDU'lu politikacılar ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımın başarısızlıkla sonuçlanmasını bir uyarı sinyali olarak görüyor

Neil

New member

SPD ve CDU'lu politikacılar ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımın başarısızlıkla sonuçlanmasını bir uyarı sinyali olarak görüyor

ABD Başkenti

© AFP


SPD ve CDU'lu politikacılar, ABD Senatosu'nda Ukrayna'ya yapılacak yeni yardımın başarısızlıkla sonuçlanmasını bir uyarı sinyali olarak gördü. Federal Meclis Dışişleri Komitesi Başkanı Michael Roth (SPD), “Kongre'de Ukrayna yardımına uygulanan abluka, Donald Trump'ın Kasım ayında Beyaz Saray'a yeniden seçilmesi halinde oluşabilecek tehditlerin yalnızca ilk ön gösterimidir” dedi. Çarşamba günü haber portalı “t-online”.

Roth, “O zaman Avrupa'nın güvenliği artık bir günden diğerine garanti edilemeyecek” diye devam etti. “Özgür ve bağımsız Ukrayna'nın geleceği büyük tehlike altında olacaktır.”


SPD'li siyasetçi aynı zamanda AB'nin, Ukrayna'ya kapsamlı askeri destek sağlamaya devam eden ABD'ye çok uzun süredir güvendiği gerçeğini de eleştirdi. Roth, “Biz Avrupalılar, Rus emperyalizmini kontrol altına alma ve durdurma konusunda nihayet daha fazla sorumluluk üstlenmeliyiz” dedi. “Bu, bir sonraki başkanın adının Trump ya da Biden olup olmadığına bakılmaksızın doğru yoldur.”


CDU dış politika uzmanı Norbert Röttgen “t-online”a yaptığı açıklamada, “Nihayet uyanmalı ve kendi güvenliğimize büyük miktarda yatırım yaparak olası bir Donald Trump başkanlığına hazırlanmalıyız” dedi. Cumhuriyetçilerin ABD Kongresi'ndeki abluka politikasına ilişkin ise şunları ekledi: “Bu politika ABD'nin dış politika etkisi açısından yıkıcıdır.” Müttefiklerin ABD'ye olan güvenini zayıflatıyor ve Çin, İran gibi devletleri ABD'ye askeri açıdan meydan okumaya teşvik ediyor.


ABD'nin Meksika sınırının güvenliğini sağlamak ve Ukrayna ile İsrail'e yardım sağlamak için para sağlayan 118 milyar dolar (yaklaşık 110 milyar avro) değerindeki yasama paketi Çarşamba günü Senato'da başarısız oldu. Başarısızlığın nedeni muhalif Cumhuriyetçilerin direnişiydi.


Eski Başkan Trump, kendi Cumhuriyetçi partisinden ve Başkan Joe Biden'ın Demokrat partisinden senatörler tarafından ortaklaşa hazırlanmış olmasına rağmen, son günlerde yasa paketine defalarca karşı çıktı. Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Biden'a meydan okumak isteyen Trump, görünüşe göre sınır güvenliği ve göç konusunu seçim kampanyasında kullanmak istiyor. Sağcı popülist bu nedenle Kongre'de bu konuyla ilgili her türlü anlaşmayı baltalıyor.


Biden'ın Demokratları şimdi Ukrayna ve İsrail'e yeni yardımları ayrı bir yasayla geçirmeye çalışmak istiyor. Bu fonların ABD sınır güvenliği meselesiyle ilişkilendirilmesi aslında iktidar partisinin Cumhuriyetçilere verdiği bir tavizdi.


fs/


AFP

#Konular