Super Bowl: “Nipplegate”ten 20 yıl sonra – skandal YouTube'a nasıl ilham verdi?

Neil

New member
Super Bowl skandalı
“Nipplegate” YouTube'a nasıl ilham verdi ve Janet Jackson'ı istenmeyen kişi haline getirdi?

Bu, Super Bowl devre arası şovunun şimdiye kadar yarattığı en büyük skandaldı. Nipplegate'in ardından Janet Jackson kamuoyu önünde özür dilemek zorunda kalırken Justin Timberlake iki Grammy kazandı.

© Frank Micelotta/Getty Images

Luisa Schwebel20 yıl önce Justin Timberlake, Super Bowl'da düet partneri Janet Jackson'ın göğüslerindeki korseyi çıkarıp onu milyonlarca izleyiciye göstermişti. Jackson herkesin önünde diz çökmek zorunda kaldı. Bu arada Timberlake, “Teflon Adam” lakabını kazandı. Bir inceleme.

Bu yıl 20 yıl önce Janet Jackson ve Justin Timberlake dünyanın en büyük sahnesinde gerçek bir skandala neden olmuştu ve Jackson internette en çok aranan terim haline gelmişti. Ne oldu? Super Bowl'un ilk yarısındaki 12 dakikalık performansın sonunda sahneye çıkan Justin Timberlake, Jackson'la birlikte hit şarkısı “Rock Your Body”yi seslendirdi. Şarkının son cümlesine uygun olarak – “Bu şarkının sonunda seni çıplak bırakacağım” – Timberlake, düet partnerinin göğsündeki korseyi yırttı. Göğüs ucundaki dekoratif piercing dışında tamamen çıplak olan Jackson orada durdu ve mümkün olduğu kadar çabuk kendini korumaya çalıştı. Başka bir çekim gösterilmeden önce tüm sahne yalnızca birkaç saniye sürdü.


Super Bowl 2024: Kansas City Chiefs oyun kurucusu Patrick Mahomes iş başında


Super Bowl'dan Sonra: Janet Jackson'a Karşı TepkiSkandal, iffetli Amerika'da kamuoyunda tartışmaya yol açtı. Devre arası gösterisini düzenleyen yayıncı MTV'ye artık bu onur verilmedi. Ancak en büyük hasar Janet Jackson'a düştü. “Nipplegate”in planlanmadığını vurguladığı kamuya açık bir Haberyla özür dilemek zorunda kalmasına rağmen, birçok sektör lideri için istenmeyen kişiydi. MTV ve Paramount'un sahibi olan Viacom, CBS televizyon ağı ve çeşitli yayın istasyonları da dahil olmak üzere çeşitli şirketler, Jackson ve kataloğunu sözde “kara listeye” koydu.

Kamuoyunda, kendisi ekonomik başarıya ulaşmak için Timberlake'i manipüle eden entrikacı bir baştan çıkarıcı kadın gibi, müstehcen jestin başlatıcısı gibi görünüyordu.

Sonuç: Sayısız televizyon ve radyo istasyonu müziklerini çalmayı ve Haberlarını göstermeyi bıraktı. “Popun Kralı” Michael Jackson'ın kız kardeşi daha önce bir süperstar olarak kabul edilirken, karantina onun listedeki konumlarını da olumsuz etkiledi. Eleştirmenler o dönemde Janet Jackson'ın siyahi bir kadın olduğu için muhtemelen daha ağır cezalandırılacağını belirtmişti. Shannon L. Holland, “İletişimde Kadın Çalışmaları” adlı kitabında “Kamusal söylemde, Timberlake'i ekonomik başarıya ulaşmak için manipüle eden entrikacı bir baştan çıkarıcı kadın gibi, müstehcen jestin başlatıcısı gibi göründü” diye yazdı.


Justin Timberlake “Teflon Adam” oldu
Janet Jackson ülkenin öcüsü ya da öcü kadını haline gelirken Justin Timberlake (kendisi fazla bir şey yapmadan) Amerikalıların lehine olmayı sürdürmeyi başardı. Önemli Super Bowl'dan kısa bir süre sonra Grammy Ödülleri'nde performans sergilemesine ve hatta iki ödül almasına izin verildi – Janet Jackson bu prestijli etkinlikten men edildi. Amerikan “People” dergisinin o dönemde Timberlake'e “Teflon Adam” lakabını vermesi şaşırtıcı değil: tüm iddiaların ona ters düştüğü gerçeğine bir gönderme.


Bugün bile Timberlake, Janet Jackson'ı desteklemediği için eleştiriliyor. Özellikle Jackson, Timberlake'in dünya çapında ün kazanmasına kısmen yardımcı olduğu için. Turnelerinin açılış perdesi olarak erkenden 'NSYNC'i işe aldı ve genç erkek grup yıldızına son derece değer verdi. Ona hayran olan Jackson da onun performans tarzından ilham aldı. Timberlake, skandaldan kısa bir süre sonra şikayette bulunarak, “Bütün bu durum beni hayal kırıklığına uğrattı. Sinirlendim çünkü karakterim sorgulanıyor. Gerçek şu ki, iyi bir yıl geçirdim, özellikle müziğim açısından oldukça iyi bir yıl.” . Söz konusu Grammy Ödülleri'nde sahnede genel Amerikan kamuoyundan özür diledi. Ancak Janet Jackson ve ekibinin skandaldan kısa bir süre sonra fark etmiş olabileceği şeyi itiraf etmesi iki yıl daha sürdü. Bugün bok fırtınası olarak adlandırılabilecek şeyin yalnızca yüzde onunu aldığını itiraf etti. Timberlake o dönemde MTV'ye Amerika'nın “kadınlara karşı daha sert” ve “Siyahi kadınlara karşı haksız yere daha da sert” olduğunu söylemişti.


Eleştirmenler ayrıca Janet Jackson'ın kamuoyu önünde kınanmasını seçim yılıyla bağlantılı olarak gördü. Irak Savaşı son derece patlayıcı siyasi tartışmalara neden olduğundan, birçok Amerikalı bu hoş karşılanan değişiklikten memnundu. İnsanlar aday Bush ve Kerry'nin siyasi hırsları yerine Janet Jackson'ın göğsü hakkında konuşmayı tercih etti.

Janet Jackson ve Justin TimberlakeBir sonraki an: Janet Jackson kendini korumaya çalışıyor. Görünüşe göre Timberlake'in planı korsesinin sadece siyah deri kısmını sökmekti. Altındaki kırmızı sutyenin göğüslerini kapatması gerekiyordu.

© Resim Birliği

Bugünkü kültürümüz açısından sonuçları
“Nipplegate”, son yirmi yılın en yenilikçi şirketlerinin yanı sıra popüler kültürdeki çeşitli referanslardan da kısmen sorumluydu: YouTube'un kurucu ortağı Jawed Karim, bir keresinde “USA Today”e bu olayı tetikleyen iki olayın olduğunu söylemişti. tek bir Video platformu fikri kurucuların kafasında kendini gösterdi: Janet Jackson'ın “Nipplegate”i ve Asya'daki tsunami. Karim, internette skandalın Habersunu bulamadığı için hayal kırıklığına uğradı. YouTube doğdu, artık dünyanın en başarılı Haber paylaşım sitesi.


Futbol finali

Super Bowl'da gözlükler ve skandallar: Bu devre arası gösterileri hatırlandı
Timberlake'in Super Bowl'a dönüşü
Justin Timberlake, 2004'teki Grammy ödülünden sonra daha da başarılı olmaya devam etti. Albümleri dünya çapında hit oldu ve radyoda ve televizyonda çalındı. “Teflon Adam” sayısız ödül kazandı. Janet Jackson'ın Super Bowl'a çıkışından bir ay sonra çıkan albümü “Damita Jo”, onun 1984'ten bu yana en çok satan albümü oldu. Ancak sonunda skandaldan kurtuldu, daha fazla albüm kaydetti ve turneye çıktı. Ancak son yıllarda Jackson'ın çevresinde işler sakinleşti. Öncelikle evliliği ve ardından Arap milyoner Wissam Al Mana'dan ayrılmasıyla manşetlere çıktı.


“Neden?” şarkısının remiksinde. Jadakiss'ten rapçi Common, “Justin neden Janet'a ihanet etti ve Grammy'ye gitti?” diye soruyor. Pek çok Amerikalı bugün hala aynı soruyu soruyor ve her iki sanatçıya da yapılan haksız muameleyi kadınlara yönelik sistematik bir ayrımcılık olarak görüyor.


Timberlake, 2018'de dünyanın en büyük sahnesine dönüşünü bile kutlayabildi: Devre arası gösterisinde yeniden yer aldı. O sıralarda yeni albümü “Man of the Woods”u yeni çıkarmıştı. Janet Jackson hakkında soru sorulduğunda ikisinin de bu durumla barıştığını söyledi.


Bu makale ilk olarak 2018'de yayınlandı ve şimdi güncellendi.

#Konular