Wi-Fi 7 ilişkili akıllı telefonlar 2024’e kadar gelmeyecek

Alan

New member
MediaTek, bu yılın başlarında Wi-Fi 7’nin dünyada birinci canlı demosunu gerçekleştirmişti. Tayvan merkezli yarı iletken şirketi, demolarda WiFi 7 standardının (IEEE 802.11be) oldukcalu irtibat süreci (MLO) teknolojisine dikkat çekmişti. MLO, birebir anda farklı frekans bantlarında birden çok kanalı toplayarak, bantlarda parazit olsa bile ağ trafiğinin meselesiz bir biçimde akmasını sağlıyor.


Qualcomm FastConnect 7800 özellikleri neler?

6 ay evvel eklendiWiFi 7 hızları

WiFi 7 kontağının 320MHz kanalları kullanabildiğinden ve 4K karesel genlik modülasyonu (QAM) teknolojisini desteklediğinden tıpkı sayıda antenle bile WiFi 6’dan 2.4 kat daha yüksek suratlar sağladığı açıklandı. WiFi 7’nin saniyede en az 30 gigabit sürat sağlaması, azamî 40Gbps’e kadar sürat sunması bekleniyor. WiFi 6’nın azamî ulaşabildiği sürat, saniyede 9.6Gb iken, WiFi 5, saniyede 3.5Gb sürat sunabiliyor.

Apple, direkt WiFi 7’ye geçebilir

iPhone ve başka Apple eserleri WiFi 7 ilişkisini ne vakit destekleyecek çabucak hemen bir bilgi yok. Apple, 2019’dan beri mevcut olan WiFi 6E ilişkisini bile aygıtlarında sunmuyor. Şu anda iPhone, iPad, MacBook dahil tüm Apple aygıtları Wi-Fi 6 kullanıyor.

WiFi 7, birinci modem ve bilgisayarlara gelebilir

WiFi 7 standardının Android telefon ve iPhone’lara gelmedilk evvel modem, router ve dizüstü bilgisayarlara gelmesi bekleniyor. MediaTek, Ocak 2022’de WiFi 7 demosunu yaptı ve Mayıs 2022’de WiFi 7 yongalarını duyurdu. Qualcomm da tıpkı vakit diliminde çıkması beklenen WiFi 7 yonga seçenekleri üzerinde çalışıyor. Intel de 2024 yılına kadar dizüstü bilgisayarlarda WiFi 7’yi kullanmayı planladığını söylemiş oldu.

Okumaya devam et...