Zehirli denizanası: Dünyanın en tehlikeli beş türü

Neil

New member
Zoe Cahill'in denizanasıyla karşılaşmasının ardından hala hayatta olması muhtemelen sahildeki cesur yardımcılar sayesindedir. Baygın kadının bir şekilde sudan çıkıp sahile dönmesinin ardından üzerine bol miktarda sirke döktükleri söyleniyor.


Avustralya'nın haber sitesi “9News”te, geçtiğimiz sonbaharda Tayland'ın Ko Phan-ngan adasında, denizden sadece 50 metre uzakta yüzerken muhtemelen bir deniz arısının dokunaçlarına dokunan Avustralyalı genç kadının hikayesini okuyabilirsiniz. sahil. Deniz eşekarısı dünyadaki en tehlikeli denizanalarından biri olarak kabul edilir. Daha da kötüsü, Avustralya'da ortaya çıkan, dokunuşu insanları da öldürebilen küçük, şeffaf bir yaratık olan Irukandji'dir.


23 yaşındaki kadının vücudundaki çok sayıda kırmızı şerit ve yanık kabarcıkları, Avustralyalı kadının durumunda bunun bir deniz eşekarısı olduğunu gösteriyor. Kadının bir aydan fazla bir süre klinikte bakımı gerekiyordu. Geçtiğimiz günlerde Avustralyalı gazetecilere yüzme kazası geçirdiği gün hakkında “Plastik parçalara benzeyen şeyler gördüm” dedi. Kısa bir süre sonra yüzerken bıçak saplanır gibi bir acı fark etti. Sanki elektrik çarpmış gibiydi, tüm vücudu titriyordu.


Kıyıya nasıl ulaştığına dair hatıralar sadece yarım yamalak. Ancak sahilde aralarında bir hemşirenin de bulunduğu yaklaşık 15 kişi yardımına koştu. Bilincini kaybetti ve maviye döndü.


Deniz yaban arısı son derece zehirli bir denizanasıdır
Deniz eşekarısı en zehirli denizanaları arasındadır; insanlar genellikle üç metre uzunluğundaki dokunaçlarıyla temas ettikten sonra ölürler. Hayvanlar, Avustralya'nın doğu ve kuzey kıyılarında nispeten geniş bir dağılım alanına sahip olan tüm Hint-Pasifik'e özgüdür. Kutu denizanasına ait olan hayvanlara da “kutu denizanası” adı verilmektedir. Avustralya'daki plajların bazı bölümleri zehirli denizanası nedeniyle sıklıkla kapatılmak zorunda kalıyor.


Denizanası bizim enlemlerimizde bulunan denizlerde de bulunur, ancak yerel sulardaki örnekleri genellikle insanlar için zararsızdır ve kesinlikle ölümcül değildir. Ancak ona dokunmak oldukça acı verici olabilir ve yanıklara neden olabilir.


Denizanası cnidarians'tır. Araştırmacılar, zehirli kutu denizanası ile insanlara zararsız olan ve zehiri zar zor hissedilen veya hissedilmeyen disk veya şemsiye denizanası arasında ayrım yapıyor. Ancak prensipte tüm denizanalarının bir çeşit zehiri vardır. Hayvanlar savunma ve avlarını yakalamak için buna ihtiyaç duyarlar.


Bazı denizanası türleri plankton yerken, diğerleri balık gibi küçük canlıları avlar. Pek çok deniz canlısı zehirlere karşı nispeten duyarsız olduğundan denizanalarının avlanmada başarılı olabilmeleri için çok güçlü maddeler kullanması gerekir.


Ayrıca, su sporları meraklıları arasında da son derece korkulan başka bir tür daha var ki bu, kesinlikle denizanası değil, deniz kabarcığı veya devlet denizanası olarak adlandırılan ve bir yaratık kolonisinden oluşan bir türdür: Portekizliler kadırga. Halk dilinde denizanası olarak sınıflandırıldığından bu fotoğraf serisinde de yer alıyor.


Oluşturdukları tehlikeye rağmen pek çok insan yüzde 97'si su olan denizanalarına hayran kalıyor. Başlangıçta milimetre büyüklüğündeki poliplerden, bazen suda titreşen oldukça büyük hayvanlara dönüşürler. Denizanası, deniz kaplumbağaları gibi diğer hayvanlar için yiyecek görevi görür.


Burada zehirleri insanlar için ölümcül olabilen veya en azından oldukça acı veren denizanasını tanıtıyoruz. Bu hayvanların bir kısmı bizim enlemlerimizde ve Akdeniz'de de yaşamaktadır. Kendi kendine derlenen sıralama listesi, hayvanlar ve zehirlerin etkileri hakkındaki raporlara dayanmaktadır ve bu nedenle özel bir çalışmaya dayanmamaktadır.


Kaynaklar: “9News”, “Dalış”, Wadden Denizi Koruma İstasyonu, “Tierenzyklopädie.de” / dpa'dan materyalle


Kıçtan okuyun+: Arkamızda dağlar, önümüzde deniz: Hermanus neredeyse Afrika'nın sonunda bulunan bir mücevherdir ve muhtemelen balinaları izlemek için en iyi yerdir.